KUŞADASI'NDA DÜNYACA ÜNLÜ PİYANİST İDİL BİRET'EN KONSER - ÜCRETSİZ / KUŞADASI VE ÇEVRESİ

İDİL BİRET KONSERİ - KUŞADASI
Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, Kuşadası Belediyesi Oda Orkestrası ile birlikte muhteşem bir konser verecek. Etkinlik 28 Temmuz 2016 tarihinde saat 21.00’da Ada Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Konser Ücretsizdir. 


Kuşadası Belediyesi Duyurusu;
KUŞADASI İDİL BİRET’İ AĞIRLAYACAK
Kuşadası, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret’i ağırlamaya hazırlanıyor. Kuşadası Belediyesi’nin davetlisi olarak ilçeye gelecek olan ünlü piyanist, 28 Temmuz’da Kuşadası Belediyesi Oda Orkestrası ile birlikte sanatseverlere unutulmaz bir Bach gecesi yaşatacak.

Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, Kuşadası Belediyesi Oda Orkestrası ile birlikte muhteşem bir konser verecek. 28 Temmuz tarihinde saat 21.00’da Ada Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan ücretsiz bir konserle Kuşadalı sanatseverlerle buluşacak olan Biret, ünlü besteci Johann Sebastian Bach’ın No 5 Fa Minör piyano konçertosu ile aynı bestecinin No 1 Re Minör piyano konçertosunu çalacak. Konserde Kuşadası Belediyesi Oda Orkestrası ise Johann Sebastian Bach’ın No 3 Sol Majör Brandenburg konçertosunu seslendirecek.

İDİL BİRET KİMDİR?

Üç yaşında piyano ile tanışan İdil Biret, ilk derslerini Ankara’da Mithat Fenmen’den aldı. 1948 yılında, ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Biret'in yurt dışında eğitiminin gereksinimlerinin karşılanması için TBMM'ye bir teklif sundu. Bu teklif sonucunda İdil Biret için özel olarak çıkartılan "Harika Çocuklar Yasası" ile ailesiyle birlikte Paris Konservatuarı'na gönderilen Biret, burada 20. yüzyılın önemli pedagoglarından Nadia Boulanger ile çalıştı. Sekiz yaşında Paris Radyosu'nda ilk konserini verdi. Daha sonra 20. yüzyılın en önemli piyanistlerinden Alfred Cortot ve Wilhelm Kempff ile çalıştı. Kempff, İdil Biret'ten ömrü boyunca "en değerli öğrencim" olarak söz etti. İdil Biret on altı yaşından itibaren Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Londra Senfoni, Dresden Filarmoni gibi dünyanın büyük orkestraları ve Leinsdorf, Monteux, Keilberth, Scherchen gibi büyük şefleri ile beş kıtayı kapsayan iki bine yakın konser verdi ve birçok festivale katıldı.

Kraliçe Elisabeth (Belçika), Van Cliburn (ABD), Busoni (İtalya), Liszt (Almanya) gibi birçok uluslararası piyano yarışmasında jüri üyeliği yapan İdil Biret'in aldığı ödüller arasında "Lili-Boulanger" (Boston), "Harriet Cohen/Dinu Lipatti" (Londra), Polonya hükümetinin "kültür liyâkat" ve Fransız hükümetinin "Chevalier de I'Ordre National de Merite" nişanları da bulunmaktadır. İdil Biret, 1971 yılından beri devlet sanatçısıdır.


Söz Sizde -Sizlerinde mutlaka Kuşadası İdil Biret konseri için söyleyecekleri vardır. Bunları bizimle paylaşırsanız memnun oluruz. -Facebook dışında yorum yapmak isteyenler alt bölümdeki yorum alanına YORUMLAMA BİÇİMİNİ ANONİM seçerek üye olmadan yorum bırakabilirlerHiç yorum yok:

Yorum Gönder