KUŞADASI ESNAF PROTESTOLARI - ATRO AYDIN TURİST REHBERLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI / KUŞADASI VE ÇEVRESİ

Kuşadası Esnaf Protestoları için Aydın Turist Rehberleri Odası'ndan yazılı bir basın açıklaması yapıldı...
ATRO - BASIN BİLDİRİSİ
Bilindiği üzere 2014 Turizm
sezonu Kuşadası'nda beklentileri karşılamamakta, dolayısıyla ekmeğini turizmden kazanan tüm çevreleri ekonomik sıkıntılara sokmaktadır. Bu sıkıntılar özelikle Kuşadası esnafını radikal kararlar almaya zorlamış, geçtiğimiz 9 Temmuz 2014 günü Orient bazaar - Grand bazaar ve Barbaros bulvarı esnafları adına Esnaf Komitesinin başlattığı protestolar, kanuni olarak bir sıkıntı doğurmamasına rağmen meslek etiği olarak hedefini şaşırmıştır. Yapılan protestoların ülkemizin tanıtımında büyük bir katkısı olan Profesyonel Turist Rehberlerinin hedef gösterilmesi tarafımızca şaşkınlıkla karşılanmıştır. Unutulmamalıdır ki Turist Rehberleri Seyahat Acenteleri’nin vermiş olduğu tur programlarını uygulamak ve programında yazan zamanlamaya uymakla yükümlüdür. Turist rehberi kendi başına tur organize edemez belirtilen programlar üzerinde ve destinasyonlarda değişikliğe gidemez.
Dolayısıyla Seyahat acentelerinin, turistik eşya satan mağazalar ile olan ilişkisi Turist Rehberini bağlamaz. Eğer bu ilişki turist rehberine ekonomik bir katkı yapıyorsa bu yapılan ticaretin verimliliği arttırmak üzere, motivasyondan ileri gidemez. Bu Dünya’nın birçok yerinde görülen ekonomik bir olgudur. Sadece turizm sektöründe yapılan bir pazarlama sistemi değildir. Düzenlenen protestolarda değerli Kuşadası esnafının karşısında değiliz. Aksine memleketimize ve yerel ekonomimize katkıda bulunulması için Turist rehberleri camiası olarak elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Ancak yapılan protestolar süresince sahada en çok görünen rehber meslektaşlarımızın hedef tahtası olarak görülmesi ve açılan pankartlarda rehberlik mesleğine karşı onur kırıcı sözler yazılması ‘ Rehberinize güvenmeyin’,’ Kandırılmayın’ gibi ifadeler ülkemizi daha kötü göstermekten ileri gidemez.
Ülkemize gelen misafirlere en iyi tanıtacak kişi Turist Rehberidir. Rehberi kötülemek ise ülke imajına vurulan büyük bir darbedir.
ATRO olarak bölgede çalışan tüm Turist Rehberleri adına yukarıdaki açıklamaların değerli Kuşadası esnafı tarafından göz önünde bulundurulmasını, rehber meslektaşlarımızın protestoların hedefi veya tarafı olamayacağını kamuoyuna bildiririz.
Tüm turizm camiasının iyi bir turizm sezonu geçirmesini dileriz.

ATRO (Aydın Turist Rehberleri Odası)
Yönetim Kurulu


Söz Sizde
Sizlerinde mutlaka Kuşadası Esnaf Protestoları ve ATRO Basın açıklaması için söyleyecekleri vardır. Bunları bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme