KUŞADASI TURİZM GELİŞTİRME VE TANITMA PLATFORMU / KUŞADASI VE ÇEVRESİ

KUŞADASI TURİZMİ 
Türkiye'de yaşanan gelişmelerin Kuşadası turizmine etkileri ve alınabilecek önlemlerin değerlendirildiği Toplantıda Kuşadası Belediyesi, Ticaret Odası, TÜRSAB ve çeşitli STK’ların katılımıyla Kuşadası Turizm Geliştirme ve Tanıtma Platformu kurulduğu duyuruldu.

Kuşadası Belediyesi Duyuru;
KUŞADASI TURİZM GELİŞTİRME VE TANITMA PLATFORMU KURULDU
Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı'nın daveti ile Türkiye'de yaşanan gelişmelerin Kuşadası turizmine etkileri ve alınabilecek önlemlerin değerlendirildiği toplantıların ikincisi Kuşadası Belediyesi Encümen Salonu'nda yapıldı. Toplantıda Kuşadası Belediyesi, Ticaret Odası, TÜRSAB ve çeşitli STK’ların katılımıyla Kuşadası Turizm Geliştirme ve Tanıtma Platformu kuruldu.

Kuşadası Belediye Başkanı Kayalı’nın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Ayşe Şerifoğlu, Muzaffer Eryiğit, CHP Kuşadası İlçe Başkanı Nail Özazman, MHP Kuşadası İlçe Başkanı Mustafa Bayraktar, ADÜ Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Osman Eralp Çolakoğlu, Kuşadası Kent Konseyi Başkanı İsmail Tezgel, Kent Konseyi Sekreteri Yavuz Yora, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Kuşadası Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkanı Hüsnü Öten, Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halit Şakar, Aydın Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gürçavdı, TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Fahrettin Çiçek, Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği Temsilcisi Rıza Esen, Kuşadası Setur Marina Müdürü Çağlar Altuntaş ve Kuşadası Egeports Genel Müdürü Aziz Güngör katıldı.

Turizm Geliştirme ve Tanıtma Platformu’nun kimliğininin belirlenmesini sağlayacak bir komisyonun da oluşturulmasına karar verilen toplantıda, platformun bir hizmet birliği gibi düşünülmesi ve tüm paydaşların güç birliğine katılması gerektiğinin altı çizildi.
Kurulan komisyonun Platformun yaşatılması için önem arz ettiğini belirten Belediye Başkanı Kayalı “Oluşturduğumuz platform ile Kuşadası turizmini canlandırmak için elimizden gelen tüm çabayı göstermeliyiz. Platformun geleceğini belirleyecek en önemli unsursa oluşturacağımız komisyon olacak. Komisyonda platformun her bileşeninden birer temsilci olması gerekiyor. Bu komisyon her şeyden önce Kuşadası’nın tanıtımında kullanacağımız maddi gideri toparlayacak. İlk olarak bölgesel ve ulusal alanda tanıtım çalışmalarına başlamalıyız. Medya bu konuda en belirleyici faktördür. Basın üzerinden yapacağımız tanıtımlar yerli turisti ilçemize çekecektir. Ben hep birlikte bu işin altından kalkacağımıza inanıyorum” dedi.

TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Fahrettin Çiçek ise tanıtım çalışmalarına bir an evvel başlanması gerektiğini belirterek “Turizmin durumu ortada. Kuşadası Belediyesi ve diğer katılımcı kuruluşların destekleriyle tanıtım çalışmalarını başlatmamız gerekiyor. Biz de kurum olarak ilk etapta yerli turiste yönelinmesi gerektiğinden yanayız. Fakat yanı başımızda bir İran pazarı var. Bu konuda da çalışma yürütmeliyiz. Örneğin havayolu firmalarıyla görüşüp direk Tahran-İzmir seferleri düzenlemelerini sağlayabiliriz. Bu krizin bir milat olduğunu düşünüyorum. Kuşadası bu krizden daha güçlü çıkacak” dedi.

Kuşadası Setur Marina Müdürü Çağlar Altuntaş, yabancı turistte Türkiye’ye karşı güven problemi oluştuğunu belirterek “Ben de turizmi canlandırmanın en iyi yolununun doğru tanıtımdan geçtiğine inanıyorum. Bu konuda basın ve sosyal medya kullanılabilir. Turizmle ilgili kuruluşlara güvenli olduğumuz konusunda bildiri gönderilebilir. Yabancı turist Türkiye’de savaş olduğuna inanıyor. Bu algıyı ne yapıp edip ortadan kaldırmalıyız” dedi.
Toplantıda Turizm Geliştirme ve Tanıtma Platformu tarafından, yaşanan krizin aşılmasına yönelik şu çözüm önerileri dile getirildi:
1.Yapılacak tanıtımlarda alternatif tur programları da ele alınmalı.
2.Yurtdışı ve yurtiçinde faaliyet gösteren turizm acenteleriyle görüşülerek yaz-eğlence turizminin yanı sıra doğa ve tarih turizminin de pazarlama alanında kullanılması sağlanmalı.
3.2-3 günlük tur programlarının satışı teşvik edilmeli.
4. Bölgesel, ulusal ve uluslararası alanda değişik tanıtım mecraları etkin bir biçimde kullanılmalı.
5.Başarılı olunması halinde önümüzdeki sezon aynı doğrultuda ilerlenmeli.

Söz Sizde -Sizlerinde Kuşadası Turizmi için söyleyecekleri vardır. Bunları bizimle paylaşırsanız memnun oluruz. -Facebook dışında yorum yapmak isteyenler alt bölümdeki yorum alanına YORUMLAMA BİÇİMİNİ ANONİM seçerek üye olmadan yorum bırakabilirlerHiç yorum yok:

Yorum Gönder