Kuşadalı Sevil Altaş, Kuşadası’nın ilk öğretmenlerinden olan eşi merhum Yaşar Altaş ile birlikte yaşadığı evi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfına (KEGEV) bağışlandı.

Kuşadalı Sevil Altaş, Kuşadası’nın ilk öğretmenlerinden olan eşi merhum Yaşar Altaş ile birlikte yaşadığı evi, eğitim ve kültür amaçlı kullanılmak üzere Kuşadası Belediyesi’ne bağışladı. Sevil Altaş ve kızı Meltem Günaydın, 3 Eylül 2012 tarihinde Kuşadası Belediyesi’ne başvurarak şartlı bağış dilekçesi verdi. 4 Eylül 2012 tarihli Kuşadası Belediye Meclisi toplantısında şartlı bağış kabul edildi. Şartnameye göre mülkiyetin tamamı Kuşadası Belediyesi’ne, irtifa hakkı ise yarı yarıya Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfına (KEGEV) bağışlandı. Mülkiyeti Kuşadası Belediyesi’ne geçen bina, KEGEV tarafından eğitim ve kültür için kullanılacak. Bağışlanan evin tapu işlemlerini gerçekleştirmek üzere Kuşadası Tapu ve Sicil Müdürlüğü’ne giden Sevil Altaş ile kızı Meltem Günaydın’a, Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı Başkanı Şefik Sözer, Kuşadası Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Ahmet Taşkan eşlik etti. Tapu devir teslimini gerçekleştiren Sevil Altaş, binanın faydalı bir şekilde hizmet vereceği günü sabırsızlıkla beklediğini ederken, Altaş’a eşlik eden yetkililer ise eğitim için böyle büyük bir bağışı yapan Sevil Altaş’ın elini öptü.

Tapu devir teslim işlemlerinin ardından merhum eşi Yaşar Altaş ile birlikte yaşadığı eve giden Sevil Atlaş, burada yetkilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Binanın en kısa sürede ‘Eğitim ve Kültür Merkezi’ olarak çalıştığını görmek istediğini belirten Sevil Atlaş, “Evi bağışlama fikrini çok uzun zaman önce düşünmüştük. Rahmetli eşim ile beraber bu evde 3 yıl ikamet ettik. Bu ev, yaşadığımız yıllarda Kuşadası’nın en güzel, en kullanışlı evlerinden biriydi. Eşimin sağlık sorunları nedeni ile evden taşınmak zorunda kaldık. Eşimin kalp rahatsızlığı vardı ve evimizin yolu yokuştu. Biz de o dönem evi kiraya vermiştik. Eğitime katkı sağlamak için bu evi bağışlamayı da o yıllarda düşünmüştük. Eşimle en büyük hayalimizi gerçekleştirdiğim için son derece mutluyum. Bu binanın eğitim ve kültür merkezi olarak çalıştığını hayal ettiğimde çok mutlu oluyorum. İnşallah o günlerini görebilirim. Sunduğumuz şartlardan ben bir kaçını söylemek istiyorum. En önemlisi bu bina eğitim ve kültür merkezi olarak kullanılacak. Merkez içerisinde yapılan faaliyet ve etkinlikler Atatürk ilke ve devrimlerine uygun olacak. Pozitif bilimler dışında herhangi bir eğitim ve aktivite kesinlikle yapılmayacak. Yapılacak olan merkezin içerisinden en az 13.000 kitap ve dokümandan oluşan bir kütüphane yer alacaktır. Ben tekrar hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı (KEGEV) Başkanı Şefik Sözer ise Sevil Atlaş tarafından bağışlanan iki katlı eski Rum evinin yenilenme çalışmalarının Kuşadası Belediyesi tarafından yapılacağını ve restorasyonun ardından KEGEV tarafından kullanılacağını belirterek, vakıflarına bugüne dek yapılmış en anlamlı bağışın değerini bildiklerini ve bağış şartlarına yakışır şekilde önemli bir eğitim ve kültür yuvası yaratacaklarını söyledi.

Kaynak : kusadasi.bel.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme