KUŞADASI ALTIN GÜVERCİN MÜZİK YARIŞMASI 2010

"Ve beklenen, özlenen ALTIN GÜVERCİN geri dönüyor. 1986 yılında başlayan heyecan 2010 yılında devam ediyor"

Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması, Türkiye'nin pop müzik alanında yaşayan geleneksel tek müzik yarışmasıdır.


Yarışmanın dünden bugüne yaşamı hoş bir müzikal yolculuğu içeriyor. Bu güzel ve anlamlı yolculuk 1985 yılının bir Temmuz akşamında Kuşadası'nda başlamıştır. Kuşadası Festivali'nin organizasyon komitesi, Festivalin kapanış yemeğinde gelecek organizasyonları değerlendirirken nitelikli ve geleneksel bir yarışma yaratmanın yalnız Kuşadası'na değil tüm Türkiye'ye yararlı olacağı inancını dile getirmiştir.


Planlanan müzik yarışmasının "beste ağırlıklı" olması uygun görüldü ve barışın sembolü güvercinden esinlenerek yarışmanın ismi "Altın Güvercin" olarak belirlendi. 1986 yılı başlarında organizasyon sorumlusu Ali Rıza TÜRKER, yoğun araştırmalar ve çalışmalar yaparak hukukçu danışmanlarında katkısıyla "Altın Güvercin Müzik Yarışması" nın bugün 60 maddeye varan örnek şartnamesini hazırladı.Türkiye'de birçok müzik organizasyonuna da yol gösteren Altın Güvercin Şartnamesi, yarışmaya katılacak amatör ve profesyonel müzisyenlere yarışma koşullarını anlattığı gibi, onları hakları konusunda da uyarmaktadır.


Nitelikli Şartnamenin önderliğinde ilk Altın Güvercin Müzik Yarışması 1986 yılında Kuşadası'nda düzenlendi ve ilk yılın birinciliğini Fatih ERKOÇ kazandı.


Yarışmanın belli başlı özellikleri şunlardır:

1-) Altın Güvercin'e başvuran eserler iki aşamalı bir değerlendirmeden geçerler. Ön eleme ve final jürisi puanlamalarından sonra simgesel ve parasal ödüller sahiplerine halkın huzurunda verilir.

2-) Yarışma'yı her yıl, üyeleri değişen bir düzenleme kurulu yürütür.

3-) Bir beste yarışması olan Altın Güvercin Müzik Yarışması, amatör ve profesyonel tüm bestecilere açıktır.
4-) Yarışmanın büyük finalinde, finalist eserleri her yıl kurulan yarışma büyük orkestrası canlı olarak icra eder. Play-Back kesinlikle yapılamaz.
5-) Demokratik ve şeffaf bir sistem uygulanan yarışmanın her ayrıntısı şartnamede belirtilmiştir.

Kurallarla örülü bir sistem içinde yaşayan Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması, bir çok anlamda Türk Pop Müziğine güç kazandırmıştır. Genç yetenekleri kitlelere tanıtmış, yeniden popüler olmak isteyen eski yorumcuları ödüllendirmiş, müziğin sanayi yönüne bir çark getirmiştir. Yarışmaya bugüne dek 3000 civarında eser gönderilmiştir. Her yıl gönderilen ortalama eser sayısı 150'dir bu da yarışmaya gösterilen ilginin ölçüsüdür.

17 yıldır yapılmakta olan Altın Güvercin Müzik Yarışması'nda; Fatih ERKOÇ, Harun KOLÇAK, Aşkın Nur YENGİ, Cem KARACA, Asya, Eda ve Metin ÖZÜLKÜ, İzel-Çelik ve Ercan, Bora AYANOĞLU, Suavi, Burak UÇKUN, Mert EKREN, Şebnem ÖZSARAN, Tayfun DUYGULU, Işın KARACA ve Burak UÇKUN gibi popüler isimler büyük ödüle kavuşmuştur.

2010 ALTIN GÜVERCİN YARIŞMASI DUYURUSU...

KUŞADASI 2O1O ALTIN GÜVERCİN MÜZİK YARIŞMASI

Altın Güvercin, Popüler Müzik kavramında amatör ve profesyonel müzisyenlere açık ulusal müzik yarışmasıdır. Besteciler,yarışmaya yönelik çalışmalarında çağdaş popüler müzik formlarına ve estetik ölçülere uygun besteler üretmelidirler.Gönderilecek eserler özgün olmak koşuluyla ;Rock,R&B,Rap ve Hip Hop gibi güncel müzik türlerinde de olabilir.Besteciler eserlerini , 3-8 Mayıs 2010 tarihlerinde iki yoldan teslim edebilirler .
1.)Bestelerini, katılma formlarıyla birlikte CD formatında , Türker Reklamcılık&Organizasyon Posta Kutusu : 20 34388 Mecidiyeköy/İstanbul adresine gönderebilirler.
2.) Yarışmanın resmi internet siteleri (http://www.altıngüvercin.com.tr/ veya http://www.turkerorganizasyon.com/) kanalından eserlerini MP3 formatında gönderebilirler.(Son teslim tarihi 8 Mayıs 2010 Cumartesi günüdür.)Ön Jüri 10 Mayıs 2010 tarihinde İstanbul'da toplanacak ve finale 10 beste seçilecektir.Finale kalan 10 beste ,12 Mayıs 2010 tarihinde kamuoyuna basın ve yarışmanın internet sitelerinde açıklanacaktır.Kuşadası Festivali 2010 Altın Güvercin Müzik Yarışması'nın büyük finali 5 Haziran 2010 Cumartesi gecesi Kuşadası'nda gerçekleşecektir. Canlı performanslarıyla sahne alacak yarışmacılara METİN ÖZÜLKÜ'nün şefliğini üstlendiği Büyük Orkestra eşlik edecektir. Ödül sahipleri , Büyük jürinin noter huzurunda yapacağı ve Yarışma Şartnamesi'nde belirtilen puan değerlendirmelerine uygun olarak belirlenecektir. ÖDÜLLER :1.Beste : ALTIN GÜVERCİN 20 Bin TL2.Beste : GÜMÜŞ GÜVERCİN 10 Bin TL3.Beste : BRONZ GÜVERCİN 5 Bin TL...ve " MÜYORBİR EN BAŞARILI YORUMCU ÖDÜLÜ"
ORGANİZASYON :
ALİ RIZA TÜRKERTÜRKER REKLAMCILIK & ORGANİZASYON

Ayrıntılı bilgi,katılma koşullarını içeren şartname ve katılma formu için:
altinguvercin.com.tr
turkerorganizasyon.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder