KEGEV KUAKMER AÇILIYOR / KUŞADASI VE ÇEVRESİ

BİR KEGEV GİRİŞİMİ OLAN KUAKMER
7 EYLÜL’DE HİZMETE GİRİYOR
Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı’nın (KEGEV) üç yıl önce başlattığı kültür merkezi açma
çalışmaları, Vakfın Kurucu ve Onursal Başkanı İşadamı Hüseyin Arabul’un maddi desteğiyle tamamlanmak üzere. Kısa adı KUAKMER (Kuşadası F. Özel Arabul Kültür Merkezi) olan kültür merkezi, kentin Yunan işgalinden kurtulduğu 7 Eylül günü ziyaretçilerle buluşacak.

Kuşadası eski müftüsü Hasan Reşat Efendi’nin oğlu Nuri Kutlu’nun eşi Hatice Hanım ile yaşadığı ev, nüfuslarına geçirdikleri yeğenleri Zehra Kutlu Candemir tarafından KEGEV’e bağışlanmıştı. Birinci derece sit kapsamında olan bina yıkılmış, üç yıl önce KEGEV tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilmeye başlanmıştı. Kuşadası Belediyesi, İl Özel İdaresi’nden sağladığı bir kaynağı da binaya aktarmışsa da, iş bitirilememişti. Vakfın Kurucu ve Onursal Başkanı Hüseyin Arabul, 2014 yazında vefat eden eşi şair-yazar Fatma Özel Arabul adına bir kültür merkezi yaptırmak isteyince, Vakıf Yönetimi söz konusu binayı gündeme getirmişti. Hüseyin Arabul’un teklife sıcak bakması üzerine, inşaat çalışması yeniden başlamıştı. Camiatik Mahallesi, Yıldırım Caddesi’ndeki kültür merkezi, vaktiyle Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’ni (Ödemiş) kurmuş olan, Prof. Dr. Engin Berber ve ekibi tarafından dokuz ayda oluşturuldu.

İçinde, binaya adını veren Fatma Özel Arabul’a ait bir anı odası ve kitaplığın da oluşturulduğu KUAKMER’de, bir masal ve dinleti odası, uzmanlık kütüphanesi ve arşiv ile canlandırma senaryoları ile taşınır kültür varlıklarının sergilendiği çeşitli oda ve galeriler de bulunuyor. Tasarım ve uygulama bağlamında ilklere ev sahipliği yapan KUAKMER, koleksiyonuyla da çok iddialı.

KEGEV Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Sözer, KUAKMER’in hedef kitlesinin özellikle çocuklar ve gençler olduğunu vurgulayarak, Vakıf Yönetimi olarak eğitim, kültür ve sanat amaçlı etkinlerin gerçekleştirilebileceği bir kuruluşu Kuşadası ve Kuşadalılara kazandırmanın gururunu yaşadıklarını belirtti. KUAKMER’in müze-kahveye dönüştürülen bahçesin de, ziyaretçiler dinlenmek fırsatı da bulabilecekler.


Söz Sizde
-Sizlerinde mutlaka Kuşadası KUAKMER için söyleyecekleri vardır. Bunları bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.
-Facebook dışında yorum yapmak isteyenler alt bölümdeki yorum alanına YORUMLAMA BİÇİNİNİ ANONİM seçerek üye olmadan yorum bırakabilirler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme