KUŞADASI'NDA DALIŞ TURİZMİ HAKKINDA / KUŞADASI VE ÇEVRESİ

DALIŞ TURİZMİ - KUŞADASI
Aydın Kuşadası'nda turizm için farklı alanlar açılmaya devam ediyor, daha önce Kuşadası'nda turizmi 12 ay içerisine yaymak için planlanan Efes Kongre Merkezi gibi, şimdide Kuşadası'nda dalış turizmini canlandırmak için Airbus A300 tipi uçağın Kuşadası açıklarında batırılacak. Uçak Kuşadası Güzelçamlı'ya getirildi.  Hem iç piyasa hem de dış piyasa turizm için faydalı olacağı bekleniyor. Uçağın dalış turizmi için Kuşadası'nda tam olarak nereye batırılacak? Dalış şirketleri nasıl konumlanacak? Kuşadası dalış turizmi için fiyat tarifeleri nasıl olacak?
Trol ve gırgırlardan, Balıklar için yuva haline gelecek uçak ve çevresi nasıl korunacak?  Bunları önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bu Boyuttaki uçak için Türkiye'de ilk olarak yapılacağı duyurulan batırma işlemi, Kuşadası turizmine ve ülke turizmine faydalı olmasını dileriz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi
Kuşadası Dalış Turizmi İçin Batırılacak Olan Uçak Duyurusu;

-KUŞADASI DALIŞ TURİZMİNİN MERKEZİ OLACAK
-BAŞKAN ÇERÇİOĞLU AVRUPA’DA İLKE İMZA ATIYOR,
-AİRBUS A 300 RESİF AMAÇLI BATIRILACAK

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Kuşadası’nı Dünya Dalış Turizminin bir numarası yapacak dev bir projeyi başlattı.
Aydın’ın “Topuklu Efesi” Özlem Çerçioğlu, yine dünyada ilk olarak AIRBUS A300 tipi 54 metre uzunluğunda, 44 metre kanat genişliği olan uçağın Kuşadası açıklarında yapay resif amaçlı denize batırılacağını açıkladı.

Bir uçağın “dalış turizmi” için denize batırılması Türkiye’de bir ilk değil.
Ne var ki, bugüne kadar Antalya, Kaş ve Kemer’de 2009 yılından bu yana bu amaçla denize batırılan sadece üç küçük uçak var.
Biri iki kişilik Türk Hava Kurumu, bir diğeri askeri nakliye uçağı, sonuncusu ise 10 kişilik yine pervaneli bir uçak.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuşadası açıklarında batırılacak AIRBUS A300 Tipi uçağın, bu boyutta resif amaçlı batırılacak en büyük ve bir ilk olacağını söyledi ve ekledi:
“Yaptığımız araştırmalarda bu boyutta resif amaçlı denize bugüne kadar hep küçük ölçekli uçaklar batırılmış. Kuşadası’nda Dünya Dalış Turizmine hizmet edecek olan AIRBUS A300 Tipi uçak hem Türkiye’de hem de Avrupa kıtasında bir ilk olacaktır.”

UÇAK KARADAN KUŞADASI’NA GETİRİLDİ
Satın alınan AIRBUS A 300 Tipi uçak, İstanbul’da söküldükten sonra 5 TIR’a yüklenerek ve yol güvenliği sağlanarak önceki gün Kuşadası Güzelçamlı’ya getirildi.
Başkan Özlem Çerçioğlu, yarından itibaren uzmanlar tarafından karada yolcu uçağının montajına başlanılacağını ve iki aylık bir süreç sonunda 28 Mayıs’ta da törenle denize batırılacağını açıkladı.
Başkan Özlem Çerçioğlu’nun sözleri şöyle:
“Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak ülkemizde bir ilki başarmanın sevincini yaşıyoruz. Belediyemizce Kuşadası turizmini geliştirmek için satın alınan 54 metre uzunluğunda, 44 metre kanat genişliği olan AIRBUS A300 uçağı Kuşadası açıklarında yapay resif amaçlı batırılacaktır.
Bu boyutta Türkiye de resif amaçlı batırılacak ilk ve tek uçaktır. Bu projeyle Kuşadası’nın deniz dibi canlı çeşitliliğini arttırmak ve su altı dalış turizmini geliştirmek amaçlanmaktadır.
Yerli ve yabancı , yıllık 250 bin turistin bu bölgeye dalış yapmasını bekliyoruz. Kuşadası, bu projemiz sayesinde turizmin kötü geçeceği öngörülen bu yazı, en az zararla kapatacak, belki de eski yıllarda olduğu gibi Ada halkının ve bu sektördeki insanların yüzünü güldürecektir. Kısacası 28 Mayıs Kuşadası turizmi için bir “milat” olacaktır.”

UÇAK NASIL BATIRILACAK
Satın alınan AIRBUS A300 Tipi uçak önce İstanbul’da parçalandı. 5 TIR’a yüklenerek, titizlikle alınan yol güvenliği ile Kuşadası Güzelçamlı’ya getirildi.
İstanbul çıkışından itibaren, Aydın-Kuşadası’na kadar TIR’ların geçeceği yollarda trafik durduruldu.
AIRBUS A300 Tipi yolcu uçağının montajı özel bir ekip tarafından iki aylık süre içinde tamamlanacak.
Kuyruk, flap gibi parçaları çıkarılan uçak, denize dev vinçlerle indirilecek.
Vinçlerle ön tarafından tutulan uçağın yerdeki kontrolünde bir büyük iş makinası daha kullanılacak.
Altına yüzer balonlar bağlanarak yüzdürülecek olan AIRBUS A300 Tipi uçak yüzer vince bağlanarak yine büyük bir römorkor tarafından kıyıdan çekilecek ve batırılacağı bölgeye getirecek.
Uçak 20-25 metre derinliğe gövdesinin üzerine indirilecek. Bu işlemler profesyonel su altı adamları tarafından yapılacak ve yaklaşık 2.5 saat kadar sürecek.

Kuşadası'nda dalış turizmi için batırılacak olan,
Airbus A300 tipi uçak fotoğrafları


Söz Sizde -Sizlerinde mutlaka Kuşadası dalış turizmi için söyleyecekleri vardır. Bunları bizimle paylaşırsanız memnun oluruz. -Facebook dışında yorum yapmak isteyenler alt bölümdeki yorum alanına YORUMLAMA BİÇİMİNİ ANONİM seçerek üye olmadan yorum bırakabilirler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme